2010-04-23 Tutaj tytuł artykułu
Dom z okiennicami
Wykonanie więźby dachowej

Przy wykonywaniu więźby dachowej rola inwestora sprowadza się jedynie do zamówienia materiału na więźbę dachową oraz ewentualnego nadzoru nad wznoszoną konstrukcją na placu budowy domu jednorodzinnego.


W tartaku
Zarówno w gotowym projekcie domu, jak i tym projektowanym na indywidualne zlecenie, poszczególne elementy więźby dachowej są szczegółowo rozrysowane. Z projektem konstrukcji więźby dachowej inwestor powinien bez problemu zamówić w tartaku materiał (w kubikach, czyli metrach sześciennych) na całą więźbę dachową. Udając się do tartaku, należy rozważyć wybór materiału na więźbę dachową. Chcąc wybrać tańszy materiał polecą nam w tartaku zapewne tarcicę, droższym, ale lepszym materiałem będzie wybór drewna struganego czterostronnie i suszonego komorowo.

Kolejna rzecz, którą należy w tartaku uzgodnić to transport i jego koszty z tartaku na nasz plac budowy. Najlepiej wybrać jak najbliższy tartak od placu budowy domu jednorodzinnego. W swojej ofercie tartak może mieć dowóz gratis. Jeśli nie ma korzystnej stawki za km, należy przekalkulować, czy nie będzie się bardziej opłacało załatwienie przewozu na własną rękę.

Prace na placu budowy
W przypadku, gdy zakupiliśmy tarcicę obrzynaną, musimy ją poddać zabiegowi impregnacji. Mamy do wyboru dwie metody: albo samodzielną na placu budowy, albo zawiezienie materiału do tartaku, który taką czynność za nas wykona. Jeśli chcemy sami przeprowadzić impregnację tarcicy na placu budowy, najlepiej zrobić to za pomocą metody zanurzeniowej.

Uwaga! Musimy pamiętać, że impregnację należy zrobić dopiero wtedy, kiedy elementy już są docięte pod wymiar, oraz wykonane w nich wszystkie wręby i otwory.

Montaż murłaty i pozostałych elementów
Murłata to jeden z elementów konstrukcyjnych więźby dachowej. Jest to drewniana prosta belka, która z reguły ma przekrój poprzeczny 10 cm x 10 cm. Murłatę montuje się do ścianki kolankowej, lub do stropu, na której spoczywać będą podstawowe elementy konstrukcji więźby, czyli krokwie.

Dalsze prace, na już wzniesionej konstrukcji więźby, w postaci izolacji dachu oraz wykończeniem samego szkieletu dachu przeprowadza zespół dekarzy lub firma wykończeniowa.